Konferencija o znanstvenoj komunikaciji u kontekstu otvorene znanosti (PUBMET 2023)

U Zadru se prošli tjedan održala jubilarna 10. međunarodna konferencija o znanstvenoj komunikaciji u kontekstu otvorene znanosti (PUBMET 2023) u organizaciji Odjela za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, Medicinskog fakulteta, Filozofskog fakulteta i Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatske udruge za znanstvenu komunikaciju – ZNAK, Instituta Ruđer Bošković, i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.

Više od 240 sudionika je tijekom tri dana konferencije putem pozvanih predavanja, kratkih izlaganja, panel rasprava, postera i radionica istraživalo teme vezane za povratak znanstvene komunikacije iz sfere privatnog prema javnom dobru, institucijsko izdavaštvo, osiguravanje učinkovitih istraživanja uz pomoć otvorenih istraživačkih infrastruktura, dobrobit dijeljenja istraživačkih podataka i primjenu umjetne inteligencije u znanstvenoj komunikaciji.

Zaposlenici Sveučilišne knjižnice u Splitu sudjelovali su kao izlagači s temama FAIRness of research data in humanities (Ljiljana Poljak Bilić, Kristina Posavec – SRCE) i Application of ChatGPT in information literacy instructional design (Jelena Madunić, Matija Sovulj).

Ciljevi:

Kvalitetno obrazovanje (SDG 4)
Partnerstvom do cilja (SDG 17)