Otvorena znanost predstavlja otvaranje cijelog istraživačkog procesa, odnosno provođenje znanosti na otvoren način, kojim se omogućuje sudjelovanje i korištenje svih istraživačkih proizvoda na transparentan način. Istraživački podatci, laboratorijske bilješke i sami istraživački procesi trebaju biti slobodno dostupni, praćeni uvjetima koji dopuštaju ponovno korištenje, ponovnu distribuciju i reprodukciju istraživanja.
Slijeđenjem načela otvorene znanosti osiguravamo unapređenje učinkovitosti istraživanja i novih otkrića, interdisciplinarnost istraživanja, znanstvenu strogost i ponovljivost, poboljšanje kvalitete znanstvene komunikacije te ekonomski i društveni utjecaj.
Politika otvorene znanosti Sveučilišta u Splitu.
Sveučilišna knjižnica u Splitu olakšava doprinos otvorenoj znanosti pružajući podršku za:
Objava rada u otvorenom pristupu
Obuhvaća odabir časopisa za objavu, besplatno objavljivanje članka u otvorenom pristupu, autorska prava i uredničke politike, mogućnosti samoarhiviranja rada u institucijskom repozitoriju, ispunjavanje uvjeta za objavu rada unutar programa Obzor2020, način vrednovanja rada i sl.
Knjižničari iz Sveučilišne knjižnice mogu vam pomoći u svim navedenim segmentima, ali i više.
Korisno:
Cambridge University Press – besplatna objava znanstvenih radova hrvatskih autora u otvorenom pristupu
Istraživački podatci
Istraživački podatci temelj su znanstvenih otkrića, dostignuća, pretpostavki i zaključaka, a učinkovito upravljanje njima iznimno je važan dio istraživačkog rada. Kvalitetno upravljanje i uspješno dijeljenje podrazumijeva se tijekom cijelog istraživačkoga ciklusa, a knjižnica pruža potporu:
prije istraživanja
pretraživanje dostupnih setova podataka, pomoć pri izradi plana upravljanja istraživačkim podacima (DMP), rješenja za ispunjavanje zahtjeva za financiranje, odabir pravih rješenja za pohranu podataka, priprema za privatnost i pravni okvir, DMP-obuka
tijekom istraživanja
imenovanje datoteka, verzioniranje, formati za trajnu pohranu podataka, metapodatci i dokumentacija
nakon istraživanja
objava podataka, dijeljenje podataka, definiranje prava korištenja, osjetljivi i osobni podaci, informirana privola, trajna pohrana, citiranje.
Sveučilišna knjižnica u Splitu, kao partner hrvatske RDA (Research Data Alliance) sudjelovala je u nizu aktivnosti s ciljem promicanja otvorenog dijeljenja podataka te pružanja podrške istraživačima u upravljanju istraživačkim podacima. Osim navedenih korisnih izvora, održan je niz mrežnih seminara vezanih uz upravljanje istraživačkim podatcima, koje možete pogledati ovdje.
Korisno:
Istraživački podaci – što s njima? : priručnik o upravljanju istraživačkim podacima
Online tečaj „Upravljanje istraživačkim podacima“ (Kategorija „Tečajevi o platformama, alatima i dobrim praksama u životnom ciklusu istraživanja“)
23 smjernice: podrška za upravljanje istraživačkim podacima
Repozitorij
Digitalni repozitorij Sveučilišta u Splitu okuplja, trajno pohranjuje i omogućuje slobodan pristup znanstvenim i stručnim radovima koji su nastali radom Sveučilišta u Splitu, odnosno radom sastavnica, djelatnika i studenata Sveučilišta. Podršku za pohranu bilo koje vrste objekta možete dobiti od knjižničara u vašoj ustanovi ili u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu.
Vrste objekata koji se mogu pohraniti u repozitorij
Radionice o otvorenoj znanosti za znanstveno-nastavno osoblje Sveučilišta
Radionice o otvorenoj znanosti organiziraju se s ciljem poticanja otvorenog pristupa znanstvenim informacijama i osvješćivanja važnosti istoga među znanstveno-nastavnim osobljem Sveučilišta. Otvorena znanost povećava transparentnost i povjerenje u znanost, vidljivost i utjecaj istraživanja te omogućuje nove suradnje i inovacije, što Sveučilište prepoznaje kao vrlo važno strateško usmjerenje (Strategija Sveučilišta 2021. – 2025.). Sudionici su upoznati s temeljnim načelima otvorene znanosti i otvorenog pristupa kao njezinog dijela. Uz prednosti otvorenog pristupa, sudionicima su predstavljene politike samoarhiviranja časopisa u kojima objavljuju i upoznati su s repozitorijima vlastitih sastavnica i mogućnostima koje oni nude. Svaka je radionica prilagođena području znanosti u kojem djelatnici sastavnica djeluju. Samoarhiviranje, odnosno pohranjivanje vlastitih radova u institucijski repozitorij, prikazano je uz demonstraciju pohrane znanstvenog rada u institucijski repozitorij na primjerima radova s pojedinačnih sastavnica.
Održane radionice:
Kontakt:
otvorenaznanost@svkst.hr