Djelatnice Sveučilišne knjižnice održale radionice o otvorenoj znanosti na sastavnicama Sveučilišta u Splitu

Radionice o otvorenoj znanosti organiziraju se s ciljem poticanja otvorenog pristupa znanstvenim informacijama i osvješćivanja važnosti istoga među znanstveno-nastavnim osobljem Sveučilišta. Otvorena znanost povećava transparentnost i povjerenje u znanost, vidljivost i utjecaj istraživanja te omogućuje nove suradnje i inovacije, što Sveučilište prepoznaje kao vrlo važno strateško usmjerenje (Strategija Sveučilišta 2021. – 2025.).

Sudionici su upoznati s temeljnim načelima otvorene znanosti i otvorenog pristupa kao njezinog dijela. Uz prednosti otvorenog pristupa, sudionicima su predstavljene politike samoarhiviranja  časopisa u kojima objavljuju i upoznati su s repozitorijima vlastitih sastavnica i mogućnostima koje oni nude. Svaka je radionica prilagođena području znanosti u kojem djelatnici sastavnica djeluju. Samoarhiviranje, odnosno pohranjivanje vlastitih radova u institucijski repozitorij, prikazano je uz demonstraciju pohrane znanstvenog rada u institucijski repozitorij na primjerima radova s pojedinačnih sastavnica.

U 2021. godini održano je deset radionica na sljedećim sastavnicama:

1. Institucijski repozitorij. Odjel za studije mora, 24. veljače 2021.
  2. Otvorena znanost: načela i primjena. Filozofski fakultet u Splitu, 30. lipnja 2021.
  3. Otvorena znanost. Sveučilišni odjel za zdravstvene studije, 21. listopada 2021.
  4. Otvorena znanost: radionica za knjižničare. Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu, 25. listopada 2021.
  5. Otvorena znanost. Sveučilišni odjel za forenzičke znanosti, 27. listopada 2021.
  6. Otvoreni pristup (OA). Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu, 9. studenog 2021.
  7. Otvorena znanost: zeleni put. Medicinski fakultet u Splitu, 17. studenog 2021.
  8. Otvoreni pristup (OA). Ekonomski fakultet u Splitu, 30. studenog 2021.
  9. Otvoreni pristup (OA). Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu, 9. prosinca 2021.
  10. Otvoreni pristup (OA). Pomorski fakultet u Splitu, 16. prosinca 2021.

Kroz siječanj i veljaču 2022. godine nastavit će se s organiziranjem i održavanjem radionica na Katoličko-bogoslovnom fakultetu, Pravnom fakultetu, Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, Kineziološkom fakultetu i Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu.