Sveučilišna knjižnica proslavila svoj 120. rođendan

Sveučilišna knjižnica u Splitu 5. prosinca 2023. središnjom je proslavom u adventski dekoriranoj i odlično popunjenoj velikoj čitaonici dostojno obilježila svoj 120. rođendan.

Nakon himne u izvedbi akademskog zbora Silvije Bombardelli, ravnateljica Sveučilišne knjižnice Ana Utrobičić pozdravila je sve uzvanike i predstavnike akademskog,  javnog  i kulturnog života, kao i sve članove knjižničarske i korisničke zajednice.

Potom se nazočnima prigodno obratila i prof. dr. sc. Ivanka Stričević, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, krovne ustanove hrvatskoga knjižničnog sustava, koja je nedvosmisleno istakla važnost, kao i snažne spone Sveučilišne knjižnice u Splitu s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom.

Slijedili su nadahnuti i čestitarski govori posebnih uzvanika: prof. dr. sc. Nikole Koceića-Bilana, prorektora Sveučilišta u Splitu i rektorova izaslanika; akademika Radoslava Tomića, izaslanika HAZU; prof. dr. sc. Ivice Puljka, gradonačelnika grada Splita; te Ante Šošića, zamjenika župana Splitsko-dalmatinske županije.

Svečanost je oplemenjena i dvjema skladbama u izvedbi Mandolinskoga kvarteta Umjetničke akademije u Splitu.

Prigodnim izlaganjem ravnateljica Sveučilišne knjižnice Ana Utrobičić prisutne je provela kroz povijest slavljeničke knjižnice – od Narodne slavjanske čitaonice i Gradske biblioteke do sadašnjih dana, a  osvrćući se na pozitivno „predviđanje“ aktualnoga Chat GPT-ija za knjižnice, zaključila je projekcijom knjižničnog djelovanja u budućnosti.

Prvi dio svečanosti završen je uzvišenom izvedbom dviju skladbi akademskog zbora Silvije Bombardelli, a putem QR koda na projekcijskom platnu posjetitelji su mogli otploviti i do virtualne izložbe kojom je ispričana priča o Knjižnici i njezinim ljudima.

Svečanost je nastavljena u izložbenoj dvorani Odjela specijalnih zbirki gdje je otvorena izložba „Knjižnica Narodne slavjanske čitaonice: 1903. – 2023.“, u koju je posjetitelje biranim riječima uvela Mihaela Kovačić, autorica izložbe, a koju je svečano otvorio akademik Radoslav Tomić.

Na kraju, uz zahvalu korisnicima za razumijevanje za naše svečarske aktivnosti, sve ih pozivamo na razgledanje obiju naših izložbi – na Odjelu specijalnih zbirki do 15. siječnja 2024. i one virtualne na našim mrežnim stranicama.

Održivi gradovi i zajednice (SDG 11)