Propovijedi sv. Augustina pustinjacima : nova inkunabula Sveučilišne knjižnice u Splitu

Uoči skorog obilježavanja 120 godina od osnutka splitska je Sveučilišna knjižnica – zahvaljujući susretljivosti gospođe Marije Rapanić i posredovanjem prof. dr. sc. Ivana Basića, obogatila trezore još jednom inkunabulom – Propovijedima sv. Augustina pustinjacima (Sermones sancti Augustini ad heremitas), objavljenom 1495. u Veneciji, kod Simona Bevilaquae. Djela sv. Augustina (354. – 430.) jednog od najznamenitijih latinskih crkvenih otaca i velikog zapadnog crkvenog učitelja, prema navodima inkunabuliste prof. Josipa Badalića, uz djela sv. Jerolima, najbrojnija su među inkunabulama sačuvanim na tlu Hrvatske.

Zajedno s originalima i pretiscima rukopisne i tiskane građe, nastale na prijelazu srednjeg u novi vijek, ova će inkunabula biti predstavljena na izložbi Propovjedi sv. Augustina pustinjacima : prostor, vrijeme, korisnici – 16. studenoga 2022. Inkunabula je nabavljena uz potporu Splitsko-dalmatinske županije i Grada Splita.