Dogodilo se na današnji dan prije 110 godina

Užežin Sv. Duje, dana 6. svibnja 1911. godine svečano je, zaslugom načelnika grada dr. Vicka Mihaljevića, općinskog upraviteljstva i marom prof. Dušana Mangera, na prvom katu palače Bernardi, u predjelu Pistura, otvorena Gradska biblioteka – danas Sveučilišna knjižnica u Splitu.

Za ovaj važni čin javnog djelovanja Gradska se biblioteka pripremala još od utemeljenja 1903. godine prikupljajući fond i osmišljavajući poslovanje u privremenim prostorima na Rivi – Narodnoj slavjanskoj čitaonici, u kući Gorizzia i kući Ilić. U siječnju 1912. prima prve korisnike. Među njima tijekom vremena nalazimo brojna zanimanja – od učenika, studenata, zanatlija do profesora, umjetnika pa čak i akademika. Djelujući u ovim prostorima do 1944. uprava je Gradske biblioteke, kao i sve kasnije uprave, očuvala žar s početka stoljeća za humanističkim, kulturno-prosvjetnim i znanstvenim djelovanjem, nastojeći zadovoljiti potrebe korisnika, šire javnosti, kao i standarde knjižničarske struke.