Izložba: Vedute Dalmacije / 50 akademskih slikara

U ponedjeljak, 16. prosinca 2019. u 19:00 sati u Sveučilišnoj Galeriji “Vasko Lipovac“ održat će se svečano otvorenje izložbe Vedute Dalmacije. Tematska izložba u organizaciji Galerije Brešan i Sveučilišta u Splitu predstavlja 50 djela istaknutih hrvatskih slikara od Vidovića, Tolića, Kaštelančića preko Botterija, Pavića, Budeše do Stipe Ivaniševića. U glazbenom dijelu otvorenja nastupit će poznata klapa Trogir. Izložba ostaje otvorena do 17. siječnja 2020.

Iz teksta kataloga Igora Brešana:

(…)I baš kao što objekti svjedoče ponajprije o subjektu,pa makar i sakriven bio, tako i vedute sude o nama samima, o našoj (ne)brizi za spomeničku baštinu,odnosu spram naslijeđa, istini koliko grad iskreno volimo, koliko ga razumijemo u njegovim nastojanjima da se razmaše, promijeni lice i pomiri prošlost u sadašnjosti. Konačno, da se danas koketno dopadne turistu, pobudi u njemu osjećaj za lijepo,plemenito , da mu zatomi agresivnost i osvajački bijes, rušilački poriv. Gradovi imaju gandijevski odnos spram neznancu, pun uvjeravanja kako će života biti i poslije nas, baš kao što smo i mi imali sreće svjedočiti u ovoj maloj i kratkoj epizodi opterećenoj skromnošću. Koliko ste puta doticali tisuću neznanaca i anonimaca koji su gradeći grad zapravo ugradili sebe u ljepotu kojoj se svakodnevno klanjamo, imajući na umu beskonačan mar i osjećaj za lijepo.(…)

Popis izlagača: Ljubomir Bašić / Koraljka Beker / Toni Belobrajdić / Iris Bondora / Ana Bošković Freund / Ana Marija Botteri / Josip Botteri Dini / Jakov Bratanić / Abel Brčić / Željko Bubalo / Jakov Budeša / Zdravko Cota / Žarko Čović / Frane Delalle / Branimir Dorotić / Mihovil Dorotić / Cata Dujšin Ribar / Vladimir Džanko / Ante Franičević / Dragutin Friedl / Slava Gvozdić / Antun Haller / Nikola Ignjatović / Stipe Ivanišević / Ante Kaštelančić / Krešimir Katić / Ivan Joko Knežević / Ivan Krstulovi ć/ Ivo Lovri ć/ Božidar Mata s/ Edo Matković / Leila Michieli Vejvoda / Ivan Mirković / Ljubomir Nakić / Jakov Pavić / Ahmed Piragić / Dunav Rendić / Velebit Restović / Tatyana Rogacheva / Viktor Šerbu / Hrvoje Šercar / Josip Škerlj / Milan Tolić / Ranko Tolić / Josip Pino Trostmann / Vinko Uhlik / Mladen Veža / Emanuel Vidović / Ivo Vojvodić