Marulianum i Sveučilišna knjižnica u Splitu o 450. obljetnici Hektorovićeva “Ribanja i ribarskog prigovaranja”

Sveučilišna knjižnica sudjeluje u manifestaciji Dani europske baštine u Hrvatskoj izložbom Marulianuma “450. obljetnica Hektorovićeva Ribanja i ribarskog prigovaranja” koja će se otvoriti u srijedu, 10. listopada, u 12 sati, u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu na Odjelu specijalnih zbirki (etaža -2).

Prvo izdanje Ribanja i ribarskog prigovaranja Petra Hektorovića, jednog od temeljnih djela hrvatske renesansne književnosti, objavljeno je u Veneciji 1568. U tom pjesničkom opisu trodnevne plovidbe od Staroga Grada na otoku Hvaru do uvale Nečujam na otoku Šolti i natrag spajaju se odrednice ribarske ekloge, poslanice i putopisa, pa djelo nema parnjaka ni u domaćoj ni u europskoj književnosti.

Izložba ima tri sastavnice: foto-panoe, izdanja Ribanja iz fundusa SKS i dvije mrežne stranice. Prvi pano prikazuje izdanja Ribanja i pjesnikov utvrđeni ljetnikovac Tvardalj. Na drugom je zemljovid s ucrtanom putanjom plovidbe i slikama mjesta koja se spominju u Ribanju. Treći pano prikazuje Nečujam, kamo je Hektorović došao da se pokloni uspomeni svojega književnog uzora Marka Marulića. Jedna mrežna stranica donosi slike i tekstove o Ribanju, a druga interaktivni zemljovid plovidbe.

Izložbu će otvoriti Mirta Matošić, ravnateljica Sveučilišne knjižnice, a popratit će je predavanje dr. sc. Bratislava Lučina, voditelja Marulianuma i izbor izvornog rukopisnog i tiskanog gradiva srodnog temi iz zbirki Sveučilišne knjižnice u Splitu.

Pozivnica

Dani EU baštine 2018 brošura