Izložba: Matricis – grafičke mijene

Samostalna izložba „Matricis – grafičke mijene“ likovne pedagoginje i grafičarke Dajane Radoš otvorit će se u srijedu 2. listopada u 20:00 u Sveučilišnoj galeriji „Vasko Lipovac“, a bit će otvorena do 16. listopada 2019. godine. Izložba je realizirana uz potporu Grada Splita, a podržana je i od strane Ministarstva kulture.

Izložba naziva „Matricis – grafičke mijene“ nastavak je istoimenog ciklusa riječke umjetnice koja će se po prvi put predstaviti splitskoj publici. Osim grafika na izložbi će biti izložene i popratne umjetničke knjige. Radovi koji će biti izloženi nastali su u razdoblju od 2016. do 2019. godine. Izložbu će, uz autoricu, predstaviti kustos Ivan Kokeza

Iz teksta kustosa izložbe Ivana Kokeze: „(…) U umjetničkom opusu Dajane Radoš izraz „matricis“ nosi dvojako, tehničko i konceptualno, značenje. U tehničkom pogledu označava heterogena sredstva likovnog djelovanja, odnosno metalne matrice, keramičke oble forme (boće), dijelove stare murve, pramenove kose te vlastite dlanove (tzv. linije života bez primjene prstiju). U konceptualnom pak pogledu „matricis“ predstavlja jedinstveno shvaćanje grafičke apstrakcije temeljeno na neprestanoj izgradnji i razgradnji motiva. Apstraktna forma djeluje kao nestalna i dinamična tvar koja prolazi seriju konstantnih likovnih mijena. Jednom započeti proces umjetničke regeneracije traje i ne završava, nakratko se ustaljujući tek u trenucima stvaralačkog smiraja ili izlagačke djelatnosti. Ručno rađene knjige i popratni fotografski zapisi sastavni su dio takvog istraživački usmjerenog i vremenski nesputanog grafičkog kolopleta. Pripadajuće kompozicije zasnivaju se na tradicijama čiste apstrakcije prve polovine 20. stoljeća, dok intenzivniji pikturalni dodaci zadiru i dublje u prošlost, prizivajući ponegdje paleolitička figurativna rješenja. U širokom rasponu asocijacija svaki je otisnuti detalj upečatljivi i neizostavni dio sveukupne grafičke slagalice.(…)“

O autorici: Dajana Radoš rođena je 1982. u Rijeci. Diplomirala je 2011. godine na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci te stekla pravo na zvanje i akademski naziv magistra likovne pedagogije. Od 2014. godine asistentica je na Katedri za grafiku na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. Priredila je desetak samostalnih izložbi i sudjelovala na više od osamdeset skupnih,žiriranih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu (Taiwan, Italija, Rumunjska, Makedonija, Srbija, Slovenija…). Za svoje radove dobila je nagrade i priznanja. Vodila je i sudjelovala u organizaciji više likovnih radionica i umjetničkih projekata. Članica je likovnog udruženja HDLU Rijeka. Od 2016. godina intenzivno radi na ciklusu radova pod nazivom “Matricis”, grafikama u tehnikama dubokog tiska, dimenzija 100 x 70 cm. Pored grafičkog medija, umjetnički izraz gradi grafičko – prostornim objektima, umjetničkim knjigama i keramiko-skulpturama.